Fobie, stres, nadváha – může vám pomoci hypnoza 

Autor: Lenka Brabencová (Deník) 

Představte si, že žijete šťastný plnohodnotný život. A kdybyste se mentálně přenesli na jeho úplný konec  a ohlédli se, řekli byste si: Přesně takhle jsem to chtěl. Ale kdo z lidí by to opravdu mohl vyslovit? Koučka a průvodkyně osobním rozvojem Lenka Fuentes říká, že všichni můžeme žít život, po jakém toužíme. Stačí si uvědomit, kým jsme, protože pak jsme schopni využít svůj vnitřní potenciál k tvoření svého života. Práce koučky je pro ní především posláním.

 

Leni, můžeš říci v čem spočívá tvoje práce?

Jako průvodkyně osobnostním rozvojem vedu klienty k jejich vnitřní podstatě, potenciálu, vnitřnímu bohatství. Lidem pomáhám například se získáním zdravého sebevědomí, sebeúcty a zdravého vztahu k sobě, s dosažením žádoucích životních změn, realizací plánů a tužeb, s řešením partnerských vztahů, řešení konfliktů nebo třeba i jak zvládat samotu a další. Jako kouč nedávám rady, ale vedu člověka, aby sám si přišel na to nejlepší řešení. Tu nejlepší odpověď a řešení máme každý v sobě, uvnitř nás. I sebelépe míněná rada nemusí být pro druhého tou nejlepší. Když klient najde sám v sobě odpověď, pak ví, co dál, nepochybuje a řídí se tím nejlepším pro něj.

Také vytvářím seberozvojové online programy, jeden z velmi žádaných je program pro hubnutí metodou změny myšlení.

Jací lidé vyhledávají tvoje služby?

Například koučink hodně řeší manažeři, protože chtějí někam posunout sebe nebo i firmu. Životní koučink vyhledávají ti,  kteří chtějí najít smysl svého života, hledají práci, která by je bavila a naplňovala,  nebo mají problémy ve vztazích. Často lidé mají strach udělat změnu a vzdát se svých jistot, byť jim přinášejí víc stresu a trápení, než radosti a pohodu. Necítí se šťastní a jsou rozhodnutí srovnat si svůj život, jen nevědí jak. Řešením je, pokud si člověk uvědomí sám sebe, posílí svou sebedůvěru, sebeúctu, neživí mysl negativními myšlenkami a strachy, ale vezme zodpovědnost za svůj život do svých rukou. 

Cesta vnitřní přeměny není hned, ale oproti celému životu, je relativně rychlá. Průměrně během půl roku už klienti vnímají zásadní změny, které jim přinášejí klid, radost, lásku, úspěch i celkové životní naplnění. Ale čas vnitřní přeměny je u každého individuální. 

Ty se nezabýváš jen koučinkem, ale také NLP s hypnózou. Můžeš říci, s čím tato metoda může pomoci?

Prostřednictvím této metody se člověk propojí sám se sebou, se svým vnitřním zdrojem, tím si dokáže  přenastavit nezdravé myšlenkové vzorce, kterými mohou být například různé nezdravé až toxické strachy, negativní myšlenky, přesvědčení, která nejsou v souladu s námi. Mohou v sobě pak ukotvit soulad a pozitivní přístup k životu.  Princip hypnózy spočívá v odstranění emočních bloků v našem podvědomí, a tím dojde k rozvoji potenciálu a schopnosti tvořit si svůj život tak, jak si přejeme. 

Je tedy možné, že hypnóza dokáže odstranit fobie?

Ano, jsou problémy, o kterých člověk ví, ale nedaří se mu je rozumem změnit, protože jsou hluboko v našem podvědomí.  Měla jsem klientku,  která měla obrovský strach z pavouků a chystala se do země, kde jejich výskyt byl poměrně častý. Hypnózou jsme se dostaly do jejího dětství, kdy se ztratila rodičům v kukuřičném poli a zažila velký strach, že ji nenajdou. V tom strachu viděla na kukuřičném klase nad sebou ohromného pavouka. Uvědomila si, že primárně nemá netrpí strachem z pavouků,  ale že úzkost pochází ze situace, kdy se ztratila. A právě tento traumatický zážitek se ji objevil vždy v souvislosti s pavoukem, a tak ji mysl vyhodnotila, že se jedná o fobii z pavouků. Když tohle pochopila, strach z pavouků zmizel.  Dnes už je známo, že přibližně 95% našeho jednání řídí naše podvědomí. My si můžeme rozumem leccos vysvětlit, pochopit, ale naše podvědomí má v určitých situacích větší vliv na naše chování a postoje.

Není hypnóza nebezpečná?

Není. NLP s hypnózou je stav, který známe a je nám přirozený. V takovéto hypnóze jsme několikrát za den, například když vypneme hlavu, zadíváme se z okna, jsme ve flow. V hypnóze člověk nespí, nachází se pouze v hlubokém relaxační stavu podobném meditaci, cvičení jógy nebo okamžiku flow.  Hypnóza nabízí nová pochopení a nechává nevědomí, ať si samo zpracuje téma, které člověk řeší. V okamžicích prožívání transu se blížíme do stavu harmonického vyrovnání, a tím můžeme zažívat psychickou i fyzickou rovnováhu. Není možné něco sugerovat, co člověk nechce.  Vnitřní zdroj každého z nás je silnější než sugesce z venku. Navíc NLP s hypnózou má jen nepřímé sugesce, otevřené. Právě takové, které dávají každému prostor pro vnitřní změnu tak, jak je to s ním v souladu.

Kolik sezení je třeba, aby se člověk „uzdravil“?

Samotný proces hypnózy trvá zhruba třicet minut. Například fobie se mohou odstranit po jednom sezení, ale často je třeba absolvovat NLP hypnóz více.  Každopádně už po jednom sezení klienti vnímají posun a změnu. Vše má svůj čas a průběh. Například, pokud chcete mít v józe protažené tělo, je třeba cvičit pravidelně. Stejně tak je to i s myslí a emocemi.

Pořádáš také seberozvojový pobyt s cestováním na Bali. 

Na Bali mám hluboké přátelské vazby. Klienti se mnou zažijí to, co běžní turisté nemají moc šanci poznat.  Nejezdíme přímo do turistických letovisek, ale na východ Bali, které je autentičtější a klidnější. Navštívíme například i ceremonie, oslavy a také místní nekomerční šamanku. Pobyty jsou hodně relaxační a pokud klienti chtějí, jsem jim k dispozici i v oblasti osobního rozvoje, pracujeme společně na tom, co chtějí řešit. Bali má krásnou energii a mentálně i duševně je velmi očistné. Pokud se někdo rozhodne jet na některý z mých pobytů, vše zařídím.  Nově také nabízím mé pobyty i pokud se někdo rozhodne jet třeba jen ve dvou, individuálně nebo třeba s rodinou či přáteli.

Jak si se vůbec dostala ke koučování osobního rozvoje? 

Už za doby, kdy jsem pracovala jako šéfredaktorka Libereckého deníku, jsem se zabývala osobním rozvojem. Práci v novinách jsem měla hodně ráda, ale postupně jsem dozrála k tomu,   že bych měla odejít. Že mi tato práce už nemá co dát, a já nemám co dát jí.  Přesto se mi do změn nechtělo, tak jsem to odsunula. Změna ale byla nutná.  Nějaký čas jsem pracovala jako tisková mluvčí na záchrance, což byla úžasná zkušenost. V té době už jsem se více a více věnovala osobnímu rozvoji, tvořila kurzy a semináře a také příležitostně školila ve firmách soft skills. Také v té době jsme s kamarádkou založily a vedly seberozvojový Klub Kairos v Liberci. Po čtyřech letech na záchrance jsem se osobnímu rozvoji začala věnovat naplno, jako mé jediné profesi. Jsem nesmírně vděčná, že dělám to, co mě baví a co se jeví i jako mé poslání. Každému přeji, aby měl práci, která ho naplňuje po všech stránkách a vím, že každý takovou práci může mít, pokud se pro to rozhodne. A není to například o podnikání. Jsme různí a každý má talent k něčemu jinému. Někdo se může najít třeba v tom, že miluje vytváření tabulek a vzorců, někdo třeba něco vyrábí nebo pěstuje květiny. 

Lenka Fuentes se koučinku a terapii NLP s hypnózou se věnuje šestým rokem. Cesty na Bali pořádá od roku 2018. Poprvé byla na Bali v roce 2012 a sama tam vycestovala v roce 2017. Je také autorkou NLP meditací, které jsou hojně navštěvované a online programů pro osobní vnitřní proměnu.  Mezi její záliby patří její práce, hudba, miluje knihy a cestování, zpívá a hraje na kytaru. Je jí 52 let a má dvě dcery.